Vyberte možnost Stránka

F2 Monaka: O nedělním vítězi rozhodl ředitel závodu

Kvalifikace F2 v Monaku – velký den Scuderie Trident

Italská stáj Trident patřila v uplynulých sezonách zpravidla jen na chvost pole FIA Formule 2. Letos ovšem tým kolem manažera Giacoma Ricciho prožívá obrodu, Roman Staněk vyhrál sprint v Melbourne a monacká kvalifikace také vyšla na výbornou, když Richard Verschoor vyrazí v neděli z pole position a Roman Staněk ze slibné 6. pozice.

Nizozemec Richard Verschoor patří mezi nejzkušenější jezdce F2, jeho výkon v kvalifikaci Monte Carlem mu ovšem vynesl první pole position kariéry. Ve skupině jezdců se sudým startovním číslem byl po padnutí šachovnicového praporku o 0,157 sekundy před Francouzem Isackem Hadjarem (Campos Racing). Jen v setinovým odstupech následovali Colapinto, Antonelli, Bortoleto, Fittipaldio a Correa.

Nejrychlejší druhé skupiny Victor Martins (ART Grand Prix) byl o 3 setiny pomalejší, než Verschoor a tak jeho skupina obsadí sudá startovní místa. Roman Staněk se prezentoval v senzační formě a dlouho byl nejrychlejší. Nakonec si vybojoval pro neděli 6. startovní pozici. Skutečně výborná příležitost jak sebrat v Monaku tučné body.

Richard Verschoor (NLD)

Vítěz kvalifikace v Monaku: Richard Verschoor (NLD), Trident, FIA Formula 2 (foto: Roman Klemm)

F2 sprint: Barnard Taylor triumfuje stylem stop-and-go ve sprintu

Nevyhrát v Monaku sprint F2 z pole position, to je asi tak, jako zahodit penaltu ve fotbale. Mladý Brit Taylor Barnard tedy mohl nazout buď kopačky Antonína Panenky, nebo Uliho Hoeneße. Dnes měl na sobě boty hvězdy Bohemians z roku 1976 a závod, který byl poznamenán několika neutralizacemi suverénně vyhrál. Roman Staněk dojel šestý na bodech.

20letý Angličan Taylor Barnard se na mezinárodní scéně objevil teprve před 4 lety. Letos jede za Müllerův tým PHM (Němec ho koupil od Antonína Charouze) svou první sezonu ve formuli 2 a v monackém sprintu mu pole position dávala nejlepší příležitost poprvé zvítězit.

Barnard po zhasnutí startovních světel za sebou úspěšně udržel Gabriela Bortoleta s Dennisem Haugerem a Kimmim Antonellim. Roman Staněk vyrazil hůře a za Francem Colapintem se usadil na 6. místě. Nepřekvapilo, že k první havárii došlo již po několika stech metrech v zákrutu St. Dévote. Jedna z početných strkanic skončila tím, že Juan Manuel Correa poslal Victora Martinse do hrazení.

Po restartu na sebe nenechala druhá neutralizace dlouho čekat. Španěl Josep Marti chyboval v 6. kole při výjezdu z šikany u koupaliště. Pravděpodobně si při brutálním přejezdu přes obrubník nalomil závěs a s Campos Dallarou skončil ve svodidle.

Barnard ví z formule 4 jak vyhrávat závody a po polovině ze 30 kol vedl bez chyby o 0,6 sekundy přede Bortoletem, kterému v podobných odstupech následovali Hauger, Antonelli, Colapinto a Staněk. Vše zkušení borci, kteří dobře věděli, že se v Monaku bez „pomoci“, tedy chybě soupeře, předjet nedá.

Po nedůstojném slapstiku 24 kola byl závod přerušen, když Correa otočil Maloneye v Rascasse a Maini na stejném místě proto zastavil. Jinak velmi rychlí monačtí maršálci, místo toho aby oba vozy jednoduše postrčili z dráhy o pár metrů dál, museli nečinně přihlížet, jak se trať „zacpala“…

Do „sprintu ve sprintu“ na závěrečných 5 kol se startovalo letmo. Barnard vyhrál svůj první sprint F2. Zopakoval tak to, co se v roce 2018 povedlo předchůdci týmu PHM, Charouz Racingu. Na pozicích za ním se mnoho nezměnilo, Roman Staněk bral body za 6. místo.

O nedělním vítězi rozhodl ředitel závodu

V jádru zábavný závod formule 2 v Monaku skončil skandálem – o vítězi nerozhodovala rychlost na trati, ale náhoda a podivné rozhodnutí ředitele. Ke zcela překvapivému úspěchu tak přišel outsider Zak O´Sullivan. Stáj Trident Romana Staňka zažila temnou neděli a zůstala bez bodů.

V sobotu odpoledne prohlásil Roman Staněk, že vidí realistickou možnost, dojet v nedělním závodě F2 mezi prvními třemi. Nejméně podobný cíl ovšem měli i jezdci, kteří se na gridu seřadili před ním – týmový kolega Richard Verschoor, Victor Martins (ART Grand Prix), Isack Hadjar (Campos Racing), Paul Aron (Hitech) a Franco Colapinto (MP Motorsport).

Zkušený Verschoor předvedl výborný odpich, Hadjar, Aron, Colapinto, Antonelli (Prema) a Staněk se seřadili za ním, zatímco se Martins propadl do středu pole. Verschoor byl ve výborné formě a do poloviny závodu si vyjel 4sekundový náskok na Hadjara, když jeho vůz náhle zpomalil. Nizozemec ale mohl s Hadjarem a Aronem ve zpětných zrcátkách pokračovat. Vedooucí skupina začala navštěvovat boxy právě v této fázi. Ke všemu Verschoorově neštěstí nevyšla jeho výměna perfektně a brzy po návratu na trať jeho technicky zjevně handicapovaný vůz předjeli nejen Hadhar s Aronem, po nich i další soupeři a zklamaný jezdec Tridentu odstoupil. Italský tým zažil nešťastnou neděli, načasování Staňkovi zastávky v boxech nebylo voleno šťastně a Moravák ztratil 5 pozic. Dojel poté daleko za bodovanými místy.

Do závěrečné čtvrtině závodu vyrazil Hadjar s minimálním náskokem na Arona, s odstupem 2 sekund následovali v těsném sledu bojující Bearman, Correa, Hauger, Colapinto, Antonelli, Bortoleto, Maloney a Barnard.

Výsledek skutečně zábavné honičky knížectvím ovšem postavil na hlavu ředitel závodu. Tři kola před cílem měnil pneumatiky Joshua Dürksen a při výjezdu z boxů „přehlédl“ Maloneye. Na stoupáku ke kasinu kolidovali a jezdec z Paraguaye poté musel odstavit vůz týmu AIX Racing v záchytné zóně před Hotelem de Paris. Ředitel závodu proto bez jakékoliv nutnosti vyhlásil neutralizaci a de facto tím okradl nejrychlejší borce víkendu o „plody“ jejich práce. Před lídry jedoucí pouze ve šnečím tempu, se totiž dostal z 15. pozice startující Zak O´Sullivan (ART Grand Prix)! Brit, který nikdy nedokázal držet tempo nejrychlejších, riskoval výměnu pneumatik v předposledním kole a byl podarován nečekaným úspěchem. Hadjar s Aronem byli tímto nešťastným výkladem regulí připraveni o zasloužený úspěch a fandové o spravedlivý výsledek. Hadjar poté pochopitelně nedokázal udržet své emoce na uzdě a nepřekvapí, když ho i za to FIA potrestá…