Vyberte možnost Stránka

HydroGP Bad Saarow: Luca Finotti vítězí a má titul F125

Německé Bad Saarow 15. a 16. září hostilo čtvrté a finálové kolo UIM mistrovství světa motorových člunů ve dvou třídách propriderů F125 a F250.

Estonec Joonas Lember kraloval v kvalifikaci

Mladíček Joonas Lember z Estonska, obhájce titulu mistra světa třídy UIM F125, přijel do Bad Saarow s pětibodovou ztrátou na Itala Luca Finottiho, který vedl průběžné pořadí šampionátu.

Mladý Estonec byl dobře naladěna a kvalitně připraven, což předvedl v kvalifikaci, kterou s přehledem vyhrál před Polákem Kausou a Lubenovem z Bulharska. Finotti skončil až šestý se ztrátou 2,42 sekundy. Naděje na obhajobu titulu pořád pro Estonce existovala.

#25 Sebastian Kęciński

#10 Henryk Synoracki (POL) a #25 Sebastian Kęciński (POL), závod 2 (Heat 2) F125, UIM Mistrovství světa motorových člunů Bad Saarow 2023, Německo (foto: Milan Spurný)

Lember vyhrává první jízdu, Finotti až pátý

Lember rozjel německý finálový závod šampionátu F125 nejlépe jak mohl, když havárií přerušenou a restartovanou jízdu s přehledem vyhrál o 16,36 sekundy před Italem Calzolarim a třetí byl Synoracki z Polska. Lídr šampionátu Finotti „zaváhal“, dojel až pátý se ztrátou jednoho okruhu.

Druhá jízda rozhodla, Lember nevidí cíl

Druhá jízda byla klíčovou pro propridery 125 ccm. Také tato jízda „zažila“ restart a největším smolařem byl mladý Lember, kterého zastavila technika a jízdu nedokončil.

#22 Joonas Lember

#22 Joonas Lember (EST), restart závod 2 (Heat 2) F125, UIM Mistrovství světa motorových člunů Bad Saarow 2023, Německo (foto: Milan Spurný)

Toho naplno využil Luca Finotti, který jízdu vyhrál před Kęcińskim z Polska a krajanem Calzolarim. Takové malé z mrtvých vstání pro Itala. Lember nebodoval vůbec a toto bodové manko již nedokázal „vymazat“.

Třetí jízda byla velkým soubojem dvou rivalů letošní sezony a to Finottiho a Lembera. Ital vyhrává o 0,76 sekundy před Estoncem, který předvedl fantastický boj do posledního kola celé letošní sezony.

Finottiho vítězství mu zajistilo nejen prvenství v závdě Bad Saarow, ale hlavně vybojoval tím titul mistra světa pro letošní sezonu 2023 třídy UIM Formula 125.

#99 Luca Finotti

#99 Luca Finotti (ITA) a vzadu #21 Mattia Calzolari (ITA), závod 2 (Heat 2) F125, UIM Mistrovství světa motorových člunů Bad Saarow 2023, Německo (foto: Milan Spurný)