Vyberte možnost Stránka

HydroGP: Mattia Calzolari vyhrává F125 v Jedovnicích

Jedovnice 18. a 19. května hostily první kolo UIM mistrovství světa motorových člunů HydroGP Jedovnice 2024. Mattia Calzolari z Itálie vyhrál závod propriderů třídy UIM F125.

Letošní počasí se nevyvedlo stejně jako loni a Jedovnice přivítaly první kolo UIM mistrovství světa motorových člunů deštivým víkendem. Ale „opravdoví“ fanoušci formulí na vodě – nejrychlejšího motoristického sportu na vodě – kteří do Jedovnic dorazili, se měli na co koukat.

Kvalifikaci F125 vyhrává Polák Henryk Synoracki

Nejrychlejším mužem měřeného tréninku byl zkušený polský pilot Henryk Synoracki, který si pole position na molu vybojoval s náskokem 0,89 sekundy před mladým Italem Mattia Calzolarim. Třetí nejlepší pozici pro sebe „urval“ Brit Thomas Mantripp, ale ten už zaostal o více jak 1,5 sekundy. Ale měřený trénink, který každý jede individuálně, sice naznačí jak je kdo rychlý a připravený, ale samotný závod v „balíku“ člunů je přeci jen něco jiného a překvapit může kdokoliv.

#10 Henryk Synoracki (POL)

#10 Henryk Synoracki (POL), měřený trénink F125, UIM – Mistrovství světa a Evropy motorových člunů Jedovnice 2024, Česká republika (foto: Milan Spurný)

Ital Mattia Calzolari ovládli nejslabší třídu Formula 125

Hned první rozjížďku Viktor Lyubenov z Bulharska ukázal, že překvapit může kdokoliv a o necelé 2 sekundy porazil polemana Synorackého, třetí dojel Calzolari. Škoda že Lyubenov svůj výkon nedokázal v dalších jízdách už zopakovat, dojel jen pátý a pak devátý.

Start: #21 Mattia Calzolari (ITA)

Start: #21 Mattia Calzolari (ITA), #12 Thomas Mantripp (GBR) a #91 Tobias Wahlsten (SWE), závod 3 (Heat 3) F125, UIM – Mistrovství světa a Evropy motorových člunů Jedovnice 2024, Česká republika (foto: Tuul Spurná)

Od druhé jízdy již kraloval vloni druhý Mattia Calzolari, který napodobil vítězného krajana Maxe Cremonu ze silnější třídy kluzáku F250. Letos dokázal vyhrát a vystoupat až na stupínek nejvyšší. Dvě druhá místa si připsal Thomas Mantripp a to bodově stačilo na celkové stříbro. Vítěz kvalifikace Synoracki se nakonec musel spokojit s třetí celkovou pozicí a bronzem, ale i tak byl jistě s výsledkem prvního letošního podniku spokojený.

#12 Thomas Mantripp (GBR)

#12 Thomas Mantripp (GBR), měřený trénink F125, UIM – Mistrovství světa a Evropy motorových člunů Jedovnice 2024, Česká republika (foto: Milan Spurný)