Vyberte možnost Stránka

F3: Martins ovládl první den testů v Barceloně, Staněk dvanáctý

MP Motorsport pokračoval ve svém působivém startu do sezony 2021, když junior Alpine F1 týmu Victor Martins zakončil první den předsezonních testů v Barceloně jako nejrychlejší jezdec. Porazil juniorského jezdce Red Bullu Jacka Doohana, syna motocyklové legendy Micka, který jede za tým Trident a třetím nejrychlejším byl člen Mercedesu ART Grand Prix Frederik Vesti.

MP Motorsport kraloval v úvodním testu sezóny ve Spielbergu díky Caio Colletovi, ale ve Španělsku to byl Brazilcův týmový kolega Martins, mladý francouzský jezdec, který dominoval na trati s náskokem téměř sedm desetin.

Doohan a Vesti se nedokázali přiblížit Martinsovu tempu a tak jim zbylo bojovat „jen“ o druhou pozici, přičemž skončili jen 0,024 seskundy od sebe.

Dopolední část testů F3

Mokré pneumatiky Pirelli si v úvodní den předsezónních testů v Barceloně užili mladí jezdci hojnou měrou. V časných ranních hodinách se spustil déšť a trať byla na začátku testovacího dne promočená.

Carlin Buzz Racing byl prvním týmem, který poslal všechny tři své jezdce na již „ostřejší“ jízdy, přesto to byl Colet (MP Motorsport), jež v úvodní půlhodině trumfoval svými časy. Brazilec prokázal cit pro okruh a zajel čas 1:48,868, který poté ještě posunul na hodnotu 1:48,416.

Došlo také krátkému přerušení testů, když se o zastavení jízd postaral Roman Staněk, který ve 12. kole zastavil na trati a tak nastal čas pro vytažení červené vlajky. Naštěstí se týmu Hitech Grand Prix podařilo dostat Čecha zpět a Roman nakonec skončil na P8, když si připsal čas 1:34,369, ale stihl odjet jen 16 okruhů.

#10 Jak Bradfordský, USA, Hitech Grand Prix, Barcelona 2021

#10 Jak Bradfordský, USA, Hitech Grand Prix, Barcelona 2021 (foto: David Ramos)

Carlin byl mezi prvními, kteří přešli na slicky, takže Jonny Edgar posunul nejrychlejší čas na 1:34,028 a jeho týmový kolega Kaylenem Frederik na třetím místě byl ještě o 4 tisíciny sekundy rychlejší.

Před toto duo se dostal pouze Jak Crawford (Hitec Grand Prix), který jako první jezdec prolomil bariéru 1 min. 34 sekund a byl dopoledne nejrychlejší časem 1:33,247.

Odpolední část testů F3

Trvalo něco méně než hodinu, než závodník Frederick Vesti (ART) zlepšil dopolední nejlepší Crawfordovo čas na kolo a poprvé v předsezónním testování v Barceloně klesla hodnota pod minutu a 33 sekund.

Krátce nato zahájili týmový souboj parťáci z MP Motorsportu Martins a Collet, kteří se mezi sebou střídavě přetahovali o P1. A byl to Martins, kdo nakonec „vystoupal“ až na vrchol a nejrychlejším časem dne 1:31,743 porazil týmového kolegu.

Collet dále klesl v pořadí, když jezdci týmu Trident zahájili sérii rychlých kol a Clément Novalak se dostal na druhé místo před Doohana. Doohan a Vesti měli ale další pokusy a dokázali se dostat na druhé a třetí místo zpět, přesto zůstali téměř sedm desetin na nejrychlejší tempo vedoucího Martinse.

Odpoledne byl Belov rychlejším z Charouzových pilotů a dojel na P6. Logan Sargeant se vešel do top desítky jako devátý. Na Romana Staňka zbylo dvanácté místo, které si vybojoval časem 1:32,821.

…28. Reshad de Gerus, Charouz Racing System, 1:33,922

Posledním dnem předsezónní testů letošní sezóny formule 3 bude čtvrtek, kdy se na startovní rošt postaví 30 jezdců, aby si před prvním závodem co nejvíce vyzkoušeli svou techniku.

Text: Milan Spurný, foto: David Ramos (Formula Motorsport Limited via Getty Images)