Vyberte možnost Stránka

MotoGP: Salač veze z GP Španělska šťastné body za 12. místo

Motocyklový závodník Filip Salač skončil ve Velké ceně Španělska dvanáctý ve třídě Moto3. Přes nepovedený průběh závodu to byl pro Filipa nejlepší výsledek sezony. Body český jezdec vybojoval až po pádu tří jezdců v poslední zatáčce, kteří bojovali o příčky nejvyšší. V prestižní královské třídě MotoGP triumfoval Australan Jack Miller na ducati a připsal si vítězství po téměř pěti letech.

Salač startoval v Jerezu z relativně slušného dvanáctého místa, ale start a začátek závodu se mu vůbec nepovedl. Po kontaktu se soupeřem se propadl na konec druhé desítky a většinu závodu tak jel bez kontaktu s elitní skupinou, která jela o body za prvních patnáct míst.

Už to vypadalo, že Filip Salač bude rád za sedmnácté místo a na body tentokráte nedosáhne. Naštěstí mu pomohla kolize v závěrečné zatáčce závodu. O vítězství bojující Turek Deniz Öncü upadl a vzal s sebou dva další soupeře Jaumeho Masiu a Darryna Bindera. Po nuceném průjezdu long lapem dalšího závodníka byl Salač v cíli třináctý a poté se ještě posunul o jednu pozici výš po dodatečné penalizaci dalšího jezdce.

Dvanáctou příčkou Salač paradoxně o jednu pozici překonal svá třináctá místa, která zajel při GP v Kataru a Portugalsku.

Závod třídy Moto3 vyhrál šestnáctiletý nováček Pedro Acosta a připsal si tak třetí vítězství za sebou. Mladík ze Španělska se stal prvním závodníkem v historii, jenž se dostal na stupně vítězů v prvních čtyřech závodech kariéry. V úvodním podniku v Kataru byl druhý. Po čtyřech závodech Acosta vede pořadí mistrovství světa už o 51 bodů, Salač je osmnáctý s 10 body.

Závod nejsilnější třídy MotoGP vyhrál Jack Miller z Austrálie a připsal si v této prestižní elitní kategorii druhou výhru ve své kariéře, když první vítězství vybojoval v Assenu v červnu sezony 2016. Triumf továrního týmu Ducati potvrdil druhým místem Ital Francesco Bagnaia, třetí byl jeho krajan Franco Morbidelli na yamaze. Bagnaia tedy vystřídal v čele průběžného pořadí šampionátu o dva body Francouze Fabia Quartarara, který neudržel vedení v závodě a dojel až třináctý. Hvězdný Španěl Marc Márquez, který právě v Jerezu utrpěl po pádu komplikovanou zlomeninu paže, skončil v druhém závodu po návratu devátý.

Ve třídě Moto2 vyhrál Ital Fabio di Giannantonio. Vedení v šampionátu uhájil v cíli čtvrtý Australan Remy Gardner.

Výsledky Velké ceny Španělska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu

Moto3: 1. Acosta (Šp./KTM) 39:22,266, 2. Fenati (It./Husqvarna) -0,417, 3. Alcoba (Šp./Honda) -0,527, 4. Migno (It./Honda) -0,548, 5. Sasaki (Jap./KTM) -0,971, 6. Tatay (Šp./KTM) -0,997, …12. Salač (ČR/Honda) -4,389.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 19 závodů): 1. Acosta 95 b., 2. Antonelli (It./KTM) 44, 3. Migno (It./Honda) 42, 4. Fenati 40, 5. Masiá (Šp./KTM) 39, 6. D. Binder (JAR/Honda) 36, …18. Salač 10.

Moto2: 1. Di Giannantonio 39:07,396, 2. Bezzecchi (oba It./Kalex) -1,722, 3. Lowes (Brit./Kalex) -2,229, 4. Gardner (Austr./KTM) -3,019, 5. Fernández -8,571, 6. Vierge (oba Šp./Kalex) -12,181.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 19 závodů): 1. Gardner 69, 2. Lowes 66, 3. Fernández 63, 4. Bezzecchi 56, 5. Di Giannantonio 52, 6. Roberts (USA/Kalex) 31.

MotoGP: 1. Miller (Austr./Ducati) 41:05,602, 2. Bagnaia (It./Ducati) -1,912, 3. Morbidelli (It./Yamaha) -2,516, 4. Nakagami (Jap./Honda) -3,206, 5. Mir (Šp./Suzuki) -4,256, 6. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -5,164.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 19 závodů): 1. Bagnaia 66, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) 64, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) 50, 4. Mir 49, 5. Zarco (Fr./Ducati) 48, 6. Miller 39.

Šampionát silničních motocyklů bude pokračovat za dva týdny ve francouzském Le Mans.

Text: Milan Spurný, foto: motogp.com