Vyberte možnost Stránka

Rallye Hustopeče: Pech popáté vyhrává, domácí šampionát vede Kopecký

Václav Pech jun. si s navigátorem Petrem Uhlem dojeli pro páté vítězství na Rallye Hustopeče v kariéře. Vedení v průběžném pořadí rallyového mistrovství České republiky si upevnili druhým místem Jan Kopecký se spolujezdcem Janem Hlouškem, který na šotolinových vložkách mezi vinicemi za svým dlouholetým rivalem zaostal o 2,7 sekundy.Třetí místo vybojoval s odstupem 69 sekund Dominik Stříteský.

O výhru v Hustopečích podle očekávání bojovali již od samotného startu soutěže Kopecký s Pechem. Po páteční první etapě rallye Hustopeče se v čele usadil Jan Kopecký (Škoda Fabia RS Rally2), který zde útočil na své deváté vítězství.

V sobotu ale Pech dokázal vyhrál čtyři z šesti vypsaných měřených úseků a po druhé erzetě se propracoval do vedení, které již udržel až na cílovou rampu.

„Bylo to hodně vyhrocené a je neuvěřitelné, jak dokážeme jet nadoraz až do konce soutěže. Zdejší šotolina mi vyhovuje, jen nám nesmí dát jen minutové startovní intervaly jako v pátek v noci,“ řekl Pech České televizi.

Kopecký stále v čele českého mistráku

Ale z pohledu bodového hodnocení mistrovství České republiky hustopečská porážka Kopeckého mrzet nemusí, protože výsledky Václava Pecha, který startuje se speciálem specifikace WRC, se do národního šampionátu nezapočítávají.

„Byla to přetahovaná s Vaškem jako na každé soutěži. Podařilo se nám dostat se ještě na první místo, ale odpoledne na prostřední zkoušce zapršelo a my měli obuté tvrdé pneumatiky. Než jsem si je stačil osahat, tak jsme něco ztratili a přišli tak vlastně o vítězství,“ uvedl v ČT Kopecký.

Kopecký Jan

#1 Kopecký Jan – Hloušek Jan, CZE, Agrotec Škoda Rally Team, Škoda Fabia RS Rally2, RC2, 41. Kowax Valašská Rally ValMez 2023 (foto: Pavel Pustějovský)

Také do boje o třetí místo výrazně promluvil déšť, který se snesl na trať předposledního testu. Skvělým druhým časem zde svému soupeři zasadil „ránu“ Dominik Stříteský, jenž byl rázem o 6,3 sekundy třetí. Adam Březík ještě v závěru zrchlil a poslední erzetu dojel v závěsu za duem Kopecký a Pech. Pořadí již však zůstalo zachováno, takže Střítecký udržel bronz o 3,1 sekundy. Elitní top pětku uzavřel po vyrovnaném výkonu Věroslav Cvrček, za nímž v pořadí následovali Aleš Jirásek a Martin Vlček.

David Štefan vyhrává dvojkoly start–cíl

V kategorii vozů s pohonem přední nápravy zvítězil stylem start-cíl David Štefan, který tím jasně dal najevo svoje letošní mistrovské ambice. Absolutorium si však zaslouží i slovenský pilot s českou licencí Ján Kundlák, jenž na posledním testu nadělil Robertu Hordossymu 11 sekund a na poslední chvíli jej odsunul ze druhého místa v kategorie 2WD na bronzovou pozici.

Historici, aneb boj o přežití

Zatímco „předokolky“ zůstaly vyrovnané až do konce, závod mistrovství ČR historických automobilů připomínal soutěž „Kdo přežije?“. Jediným ze špičky, jemuž se podařilo zvládnout všechny nástrahy hustopečské tratě, byl Libor Kotrmon s vozem Ford Escort RS Cosworth, který zvítězil s více než devítiminutovým náskokem.

Pátým podnikem národního šampionátu v rallye bude Bohemia Rallye Mladá Boleslav na začátku července.

Rallye Hustopeče, závod mistrovství ČR v automobilových soutěžích

1. Pech, Uhel (Ford Focus WRC) 1:22:39,2, 2. Kopecký, Hloušek (Škoda Fabia RS Rally2) -2,7, 3. Stříteský, Hovorka -1:09,3, 4. Březík, Krajča -1:12,4, 5. Cvrček, Prokorát -2:57,2, 6. Jirásek, Machů (všichni Škoda Fabia R5) -3:17,2, 7. Vlček, Kunst (Hyundai i20 R5) -3:31,9, 8. Kurka, Vajlík (Škoda Fabia RS Rally2) -5:58,4, 9. Tomek, Zeman (Škoda Fabia Rally2 evo) -6:12,8 a 10. Soldát, Winzig (Škoda Fabia R5) -6:22,2.

Průběžné pořadí MČR: 1. Kopecký 228 bodů, 2. Cvrček 133 b., 3. Březík 123 b.

Text: Milan Spurný, foto: Pavel Pustějovský, zdroj: tiskový servis Agrotec rallye Hustopeče