Vyberte možnost Stránka

TCR Eastern Europe: Homola má titul, Kout vyhrál finále v Mostu

Adam Kout, startující za Janík Motorsport, zaznamenal své první vítězství sezony 2023, když v posledním závodě víkendu na autodromu v Mostě porazil týmového kolegu Maťo Homolu, který druhým místem získal dostatek bodů k vybojování titulu TCR Eastern Europe 2023.

Kvůli dešti byl závod odstartován za safety carem, Giacomo Ghermandi se zařadil na pole position s Audi RS3 LMS TCR před jezdce Cupry Petra Fulína ml.

Adam Kout startoval ze třetí pozice (Hyundai Elantra N), Rene Kircher byl čtvrtý a Homola startoval z pátého místa.

Homola dokázal ve druhém kole Kirchera předjet, když safety car zajel do boxů. O kolo později předjeli Kout a Homola také Fulína mladšího na třetím místě.

Sobotní vítěz Petr Fulín se v první části závodu z devátého místa na roštu probojoval na šesté místo.

Kout zaútočil v poslední zatáčce třetího kola na Ghermandiho a dokázal se dostat před jezdce Audi. Fulín mezitím předjel Kirchera a poté i svého syna Fulína mladšího a dostal se na čtvrtou pozici.

Fulín ve velkém tempu pak předjel Homolu na vnější straně v první zatáčce v pátém kole.

Dalším cílem pro Fulína byl Ghermandi na druhém místě a Itala předjel stejně jako před dvěma koly Homolu.

Došlo mezi nimi k lehkému kontaktu, který Homolovi pomohl dostat se na zadní část Ghermandiho auta. Lídr šampionátu se snažil najít místo pro několik zatáček a nakonec předjel jezdce Audi a urval třetí místo.

Fulín se pak pokusil předjet Kouta a jít do vedení, opět venkem první zatáčky v desátém kole. V souboji o „domácí slávu“ narazil Fulín na elantru týmu Janík Motorsport a zlomil přední pravý závěs svého Audi, takže to byl jeho konec.

Kajaia dokázal ještě v 11. kole předjet Fulína mladšího a dostal se tak na čtvrtou pozici.

Kout vyhrál závod před Homolou a Ghermandim. Kajaia dostal svou hondu na čtvrté místo před Czepiela a Kirchera, oba postoupili o pozici výše poté, co se Fulín mladší otočil v poslední zatáčce posledního kola.

Výsledky druhého ávodu víkendu v Mostě znamenají to, že Maťo Homola nasbíral dost bodů na to, aby se stal předčasně šampionem TCR Eastern Europe, přičemž do konce sezóny zbývá jeden závodní víkend.

Jezdec Hyundai nastřílel 188 bodů, přičemž Kajaia je druhý se 129 body a Kircher je o jeden bod za svým týmovým kolegou třetí.

Maťo Homola

#70 Maťo Homola (SVK), Janík Motorsport, TCR EE 2023, Most (foto: Vláďa Rožánek)

Závěrečné kolo sezóny je naplánováno na 9.–10. září, kdy se závodníci TCR Eastern Europe postaví na brněnský Masarykův okruh.