Vyberte možnost Stránka

WRC: Loeb poosmé kraloval v Monte Carlu a je nejstarším vítězem světové rallye, Cais byl devátý

Legendární Francouz Sébastien Loeb vyhrál poosmé Rallye Monte Carlo a ve svých 47 letech se stal nejstarším vítězem závodu mistrovství světa v automobilových soutěžích.

Devítinásobný mistr světa ve voze Ford Puma porazil v dramatickém souboji o 10,5 sekundy krajana Sébastiena Ogiera (Toyota GR Yaris(, jenž v měl předposlední rychlostní zkoušce defekt a neudržel své vedení se soboty.

Sébastien Loeb si dojel pro své první vítězství v mistrovství světa od roku 2018. Rallyový rekordman přestal pravidelně startovat v šampionátu po zisku devátého titulu v roce 2012. Nyní si připsal 80. vítězství v kariéře a poprvé vyhrál bez svého dlouholetého navigátora Daniela Eleny, kterého pro Rallye Monte Carlo nahradila Isabelle Galmicheová. Zároveň se Loeb stal prvním vítězem v nové éře speciálů s hybridním pohonem.

Legendární francouzští piloti sváděli na místy zledovatělých asfaltových tratích souboj o výhru od úvodní erzety. Za devátým vítězstvím na legendární Rallye Monte Carlo směřoval Ogier s Toyotou Yaris, jenž na Loeba získal před posledními dvěma rychlostními testy již náskok 24,6 sekundy.

#1 Ogier Sébastien, Veillas Benjamin, FRA, Toyota GR Yaris Rally1, Toyota Gazoo Racing WRT, Rallye Monte Carlo 2022 (foto: Red Bull Content Pool)

V předposlední 16. erzetě ale měl osmatřicetiletý šampion defekt levého předního kola a klesl na druhé místo a ztrácel 9,5 sekundy za Loeba. Ten si vedení zkušeně pohlídal a celkově porazil mladšího krajana o 10,5 sekundy. Loeb se díky vítězství dotáhl se na Ogiera v počtu triumfů v Monte Carlu.

Třetí za francouzskými piloty, kteří letos nemají v plánu absolvovat kompletní šampionát, skončil Ir Craig Breen, který ve svém Fordu Puma ztratil na vítěze 1:39,8 minuty.

Erik Cais senzačně devátý při debutu na Rallye Monte Carlo

Na nečekaném devátém místě dokončil náročnou soutěž Erik Cais, který startoval ve světové rallye podruhé v životě. Ve WRC2 skončil dvaadvacetiletý jezdec druhý za mistrem světa této kategorie Norem Andreasem Mikkelsenem.

V power stage Cais neudržel průběžné osmé místo před Japoncem Takamotem Kacutou v toyotě nejvyšší kategorie Rally1. I tak český jezdec vylepšil třináctou pozici z loňského debutu v mistrovství světa na Katalánské rallye i tehdejší třetí příčku ve WRC2.

#27 Cais Erik, Těšínský Petr, CZE, Ford Fiesta Rally2, RC2, Rallye Monte Carlo 2022 (foto: Red Bull Content Pool)

Světový rallyový šampionát bude pokračovat na konci února ve Švédsku.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik MS v automobilových soutěžích

1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 3:00:32,8, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -10,5, 3. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -1:39,8, 4. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -2:16,2, 5. Greensmith, Andersson (Brit., Švéd./Ford Puma) -6:33,4, 6. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -7:42,6, … 9. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -12:29,2, 23. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -24:14,0, 45. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -53:22,9.

Průběžné pořadí MS (po 1 z 13 závodů): 1. Loeb 27 bodů, 2. Ogier 19 b., 3. Rovanperä 17 b., 4. Breen 15 b., 5. Neuville 11 b., 6. Greensmith 10 b., … 10. Cais 2 b.

Pořadí týmů: 1. M-Sport Ford 42 bodů, 2. Toyota 39 b., 3. Hyundai 13 b., 4. Toyota NG 8 b.

Text: Milan Spurný, foto: Red Bull Content Pool