Vyberte možnost Stránka

WRC: Sébastien Ogier si připsal rekordní vítězství v Monte Carlu

Sébastien Ogier, francouzská legenda mistrovství světa v rallye, dosáhl rekordního devátého vítězství v Rallye Monte Carlo po dominantním výkonu osminásobného mistra světa a týmu Toyota.

Ogier se svým novým navigátorem Vincentem Landisem vyhráli devět z celkových 18 rychlostních zkoušek na neobvykle suchém zahájení sezóny FIA WRC a získali pohodlné vítězství o 18,8 sekund před mistry světa z Finska Kallem Rovanperym a Jonne Halttunenem.

#17 Sébastien Ogier, Vincent Landais (FRA), TOYOTA

#17 Sébastien Ogier, Vincent Landais (FRA), TOYOTA GAZOO RACING WRT, World Rally Championship Monte-Carlo 2023, Monako (foto: Red Bull Content Pool)

Sébatien Ogier, který letos opět soutěží pouze v dílčích podnicích rallyového šmpionátu, znovu předvedl konkurenci své nejlepší znalosti klikatých tratí v Monte Carlu a během čtyř soutěžních dnů nikdy nezaváhal.

Po vítězství v prvních pěti rychlostních zkouškách si Ogier vytvořil relativně pohodlný náskok před týmovým kolegou z Toyoty Elfynem Evansem, který se zdál být zpočátku jediným jezdcem, který dokázal s francouzskou ikonou soupeřit.

Ogierova série vítězství v rychlostních zkouškách byla dokončena navzdory ztrátě hybridního posilovače na dvou ranních pátečních rychlostních zkouškách a po následné výměně převodovky kvůli problému se spojkou.

Jakmile si Elfyn Evans v 5. RZ přivodil defekt pravé zadní části toyoty, získal Ogier již náskok kolem 36 sekund, než Rovanperä našel svůj rytmus a začal zmenšovat ztrátu na lídra z Francie.

#69 Kalle Rovanperä, Jonne Halttunen (FIN), TOYOTA

#69 Kalle Rovanperä, Jonne Halttunen (FIN), TOYOTA GAZOO RACING WRT, World Rally Championship Monte-Carlo 2023, Monako (foto: Red Bull Content Pool)

Rovanperä dokázal během pátku a soboty získat čtyři vítězství v rychlostních zkouškách a srazil manko na 16,0 sekund směrem k posledním čtyřem erzetám nedělní etapy, ale nedokázal Ogiera „zastavit“ a zahájil sezonu druhým místem na cílovém pódiu. Fin však v závěrečné powerstage ukořistil plný počet bodů.

Vítězství Ogiera znamená, že nyní v soukromé bitvě o počet vítězství v Monte Carlu o jedno předběhl devítinásobného mistra světa krajana Sébastiana Loeba. Triumf je pro spolujezdce Landaise prvním vítězstvím ve WRC.

Thierry Neuville na speciálu Hyundai i20 N Rally1 obsadil poslední místo na stupních vítězů, ztratil 44,6 sekund na vítězného Ogiera, když se jihokorejská značka snažila bojovat s dominantním týmem Toyota. Modernizovaný GR Yaris od Toyoty získal 16 z 18 rychlostních zkoušek, přičemž Hyundai vyhrál až v sobotní 12. RZ díky Neuvilleovi. Ten si dokázal připsat dvě erzetová vítězství a upevnil si třetí místo.

První závod Otta Tänaka v týmu M-Sport na Fordu Puma Rally1 vyústil v to, že Estonec dokončil zahajovací podnik letošní sezony celkově pátý. Mistr světa z roku 2019 sice po dvou čtvrtečních rychlostních zkouškách se usadil na třetí pozici, když se přivykl na vlastnosti Pumy. Přerušovaný sobotní problém s posilovačem ho pak „posunul“ ze čtvrtého místa na páté.

#11 Thierry Neuville, Martijn Wydaeghe (BEL), HYUNDAI

#11 Thierry Neuville, Martijn Wydaeghe (BEL), HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM, World Rally Championship Monte-Carlo 2023, Monako (foto: Red Bull Content Pool)

Tänak pokračoval ve hledání rychlosti u svého vozu a získal další čtyři body z powerstage poté, co byl druhý za Rovanperou o pouhých 0,6 sekundy.

Nakonec se ukázalo, že pro M-Sport šlo o náročný víkend, druhý speciál řídil Pierre-Louis Loubet. Francouz držel osmé místo před výpadkem v 5. erzetě, což mu vážně poškodilo posilovač řízení. Bez poledního servisu musel tři rychlostní zkoušky pokračovat bez podpory řízení.

Loubet se vrátil do soutěže v neděli, ale únik vody následovaný nedostatkem paliva ho nakonec donutil z akce odstoupit.

Nikolay Gryazin vyhrává WRC2, Erik Cais čtvrtý

Vítězství v kategorii vozů specifikace WRC2 získal jezdec Škody Nikolay Gryazin, který překonal Yohana Rossela (FRA) na Citroënu o 4,5 sekundy. Na krásném čtvrtém místě mezi vozy WRC2 dojel český mladíček Erik Cais s navigátorem Petrem Těšínským, kteří prokázali své kvality a na voze Škoda Fabia RS Rally2 na Gryazina ztratili 1:30,4. Na pódium a třetího Španěla Lópeze mu chybělo cca 20 sekund.

Na startu letošní 91. Rallye Monte Carlo se postavil také mistr Evropy v závodech automobilů do vrchu. Italský kopcový rychlík Christian Merli, který je dobře znám fanouškům na Ecce Homo ve Šternberku, „vyměnil“ svou Osellu FA30 za rallyový speciál Škoda Fabia RS Rally2, na navigátorském sedadle ho doplnil krajan Marco Zortea a dokázali legendární soutěž dojet na třináctém místě mezi vozy WRC2.

Rallye Monte Carlo – konečné pořadí

1. Ogier, Landais (Fr./Toyota Yaris) 3:12:02,0, 2. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -18,8, 3. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -44,6, 4. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -1:12,4, 5. Tänak, Jarveoja (Est./Ford Puma) -2:34,9, 6. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -3:32,6, … 12. Cais, Těšínský (ČR/Škoda Fabia RS) -11:33,8.

Aktualizováno

(23. 1. 2023)

Penalizace 5 sekund, který dostal vítěz třídy WRC2 Nikolay Gryazin, způsobila změnu na prvních dvou místech.

Vítězem WRC2 na 91. ročníku Rallye Monte Carlo se nakonec stal Yohan Rossel z Francie a Gryazin se tak „propadl“ na druhé místo.

Gryazin, který vedl závod v Monaku od začátku do konce, dojel v cíli o pouhých 4,5 sekundy před Rosselem.

Rosselův tým PH Sport však později podal odvolání proti jezdci Škody Fabia RS Rally2 a tvrdil, že Gryazin porušil článek 19.2 Sportovních předpisů FIA WRC pro rok 2023 tím, že v sobotu večer zkrátil zatáčku na 13,2 km dlouhé RZ14.

Po přezkoumání předložených důkazů a kontrole palubních záznamů z Gryazinova auta, pořadatelé akce protest potvrdili – penalizovali Gryazina 5,0 sekundami, čímž se Rossel stal vítězem o pouhých 0,5 sekundy.

Zdroj: fia.com

Text: Milan Spurný, foto: Red Bull Content Pool