Vyberte možnost Stránka

EHCC: V Portugalsku opět zářili Merli a Schagerl

Christin Merli a Karl Schagerl ovládli před desítkami tisíc diváků portugalský závod FIA European Hill Climb Championship, přičemž se prosadili již v zahajovacím francouzském závodě letošní vrchařské sezony.

Sedm měsíců poté, co Braga uspořádala podnik FIA Hill Climb Masters, znovu zarezonovala zvuky silných motorů a závodníci se ocitli zpět na tradiční trati Rampa da Falperra. Trati, kde se cca 5 km ujede průměrnou rychlostí více než 170 km/h.

Kategorie 2: Merli potvrdil svou dominaci

Trasa a její délka mohla být jiná, ale jméno absolutního vítěze zůstalo stejné. Zlatý medailista z loňského října Christian Merli (Osella FA30) byl opět nepřekonatelný a s velkou převahou opanoval každou ze tří jízd. Jediným „černým puntíkem“ víkendu byla jeho menší sobotní nehoda při jedné tréninkové jízdě.

Bronzový medailista z Masters, Čech Petr Trnka (Norma M20 FC), jel na rychlé trati v Braga s přehledem, rychle a rozhodně „klidu“. Druhý v celkové klasifikaci a první ve skupině E2-SC byl docela blízko časům Merliho, například v první jízdě ztratil méně než 2 sekundy. Němec Alexander Hin (Osella FA30) a Španěl Joseba Iraola (Nova NP01) také prokázali „solidní“ rychlost na trati, která vyžaduje hodně odvahy. Skončili na pozicích P3 a P4, přičemž je dělily méně než 4 desetiny sekundy v součtu časů dvou nejlepších jízd. Pátý skončil další Čech Miloš Beneš (Osella FA30) před Španělem Javierem Villou, který i přes vůz (BRC53 Suzuki), který byl v porovnání s konkurencí „nedostatečný“, opět ukázal opravdovou kvalitu.

#11 Petr TRNKA, CZE, ACCR Czech Trnka Racing Team, 2998, Kategorie II, E2-SC, NORMA M20FC, -3000, MČR Ecce Homo 2021 (foto: Milan Spurný)

Kategorie 1: Karl Schagerl – po havárii vítězí

V kategorii 1 začala neděle špatně pro rakouského favorita Karla Schagerla, který v první závodní jízdě narazil do bariéry. Rakušan ale dokázal opravit svůj Golf Rallye a ve zbývajících dvou závodních jízdách, ve kterých dominoval, ukázal kdo je v Portugalsku pánem kapotovaných vozů. Dostal se před Mitsubishi Lancer Chorvata Domagoje Perekoviče, kterému se také ulevilo, když po odstoupení v první jízdě, mohl být hodnocen v konečné klasifikaci díky třem jízdám.

#31 Karl SCHAGERL, AUT, MSC Muehlbach am Hochkónig, VW Golf Rallye TFSI-R, Category 1, Group 1, Pf 15–39, závod 2, Ecce Homo 2021

#31 Karl SCHAGERL, AUT, MSC Muehlbach am Hochkónig, VW Golf Rallye TFSI-R, Category 1, Group 1, Pf 15–39, závod 2, Ecce Homo 2021 – FIA EHCC a FIA HHCC (foto: Tuul Spurná)

Mladá Gabriela Correia, za volantem Mercedesu AMG GT4 se kterým také jezdí na okruhu, způsobila senzaci tím, že vystoupala na stupně vítězů skupiny 1.

Stejně jako ve Francii ve skupině 2 zvítězil Tomislav Muhvic (Mitsubishi Lancer Evo IX), který tentokrát porazil portugalského jezdce Vitora Pascoalova (Porsche 911 GT3 Cup), zatímco Rakušan Christian Schweiger (Mitsubishi Lancer Evo VII) po tréninku ubral na „síle“, kvůli rozbitému motoru.

Ve skupině 3 pokračoval souboj Igor Stefanovski (Hyundai i30 TCR) a Antonino Migliuolo (Mitsubishi Lancer Evo IX) a opět zvítězil rychlý Makedonec. Černohorský Vasilije Jakšić (Mitsubishi Lancer Evo IX) a Polák Maciej Serafin (Renault Clio Sport 2.0 16v) ​​vyhráli skupinu 4 a 5.

Očekávaný start Audi RS5 DTM, se kterým José Antonio Lopez-Fombona debutoval v závodech do vrchu, ještě neukázalo svůj plný potenciál, ale možná o sobě dá více vědět 14. a 15. května ve třetím podniku letošního FIA ​​European Hill Climb Championship ve španělském Al Fito.

Autor: Milan Spurný, foto: Tuul Spurná, Milan Spurný